Me kõik ju teame, et (kodu)koristuse üheks osaks on ka tolmu võtmine ning eemaldamine kõikidelt pindadelt. Tihti aga ei mõtle me sellele, miks on see oluline ning olgugi, et tegu on tülika ja aeganõudva tegevusega, mõjub tolmune elukeskkond tervisele väga halvasti.
Kuna tolmuosakesed on piisavalt väikesed, et pikemat aega õhus heljuda, siis mõjutab see meie elukeskkonna õhukvaliteeti väga kaua. Osa tolmu tekib esemete ja materjalide kulumisel ning satub õhku mingi protsessi käigus või lihtsalt tuule mõjul. Suurem osa tolmust aga tekib mitmete füüsikaliste ja keemiliste protsesside käigus ning avaldavad pideval sissehingamisel tervisele palju ohtlikumat mõju. Mida väiksemad on tolmukübemed, seda sügavamale hingamisteedesse nad tungivad ning seda tõsisem võib olla nende toime tagajärg.
Kui jämedam tolm põhjustab valdavalt nahaärritusi ja hingamisprobleeme (suu-, nina- ja kurguärritused), siis peenema tolmu puhul võivad tolmuosakesed toimida allergeenidena. Mitmesuguste keemiliste omadustega osakesed kutsuvad aga esile lausa mürgistusseisundeid. Tubakasuits on üks näide ülipeente osakeste tekkest ja nende kahjulikust mõjust hingamisteedele. Mõned tubakasuitsu tagajärjel tekkinud ühendid imenduvad ka verre ning need võivad mõju avaldada mis tahes kehaosas või koes, näiteks nikotiini toimel ahenevad väikesed veresooned ning halveneb kudede verevarustus. Lisaks mõjub tolm ärritavalt nahale, ummistab nahapoore ning põhjustab põletikku.
Sõltuvalt eluruumis valitsevatest tingimustest koosneb majatolm väga erinevatest aineosakestest – tekstiilikiud, inimeste ja lemmikloomade karvad ja nahaosakesed, toidupudemed ja toidu valmistamisel eralduvad kemikaalid, õietolm jne. Majatolmus elavad koos paljud pisiolendid: bakterid, lestalised (tolmu- ja jahulest), aga ka majasoomukad ning hallitusseente eosed ja niidistiku osad. Allergikute seisukohalt on sellises keskkonnas elamine lausa kahjulik. Kontorites ning töökeskkonnas on keemilise tolmu esinemine veelgi suurem, sest üheks suurimaks tekitajaks on paber.
Võitlus tolmu ja tolmuosakeste vastu nõuab päris palju pühendumist. Tolmu levikut saab vähendada õhu filtreerimisega, kuid sellest olulisem on siiski nö “puhaste ruumide reegel”. Koristada sageli ja otstarbekalt kehtib nii kodus kui ka töökeskkonnas. Seega ära kunagi lükka edasi tolmuvõtmist ning hoolitse selle eest, et Sinu igapäevane elu- ja töökeskkond oleksid tolmuvabad!
Töökohas veedame me mõnel juhul isegi rohkem aega, kui kodus ning seetõttu on oluline, et tunneksime end selles keskkonnas hubaselt ning mõnusalt. Pühademeeleolu loomine ei pea olema kulukas ning ka lihtsate vahenditega saab luua kontorisse hubase keskkonna.
Kuusepuu
Loomulikult toob kõige rohkem pühademeeleolu tuppa kaunistatud kuusepuu ja seda mitte ainult koduses keskkonnas, vaid ka kontoris. Jõulupuu lisab mõnusalt hubase keskkonna ning meeleolu. Lisaks silmailule on kuuse ehtimine kontoris tore ühistegevus, mis lähendab meeskonda ning loob hea pinnase omavaheliseks suhtluseks, mille kaudu üksteist paremini tundma õppida. Isegi, kui kuuse ehtimine või selle füüsiline olemasolu on teie kontoris iga-aastane traditsioon, siis on hea mõte tekitada kuuse kaunistamisest igal aastal uus kogemus. Näiteks leppige kolleegidega kokku, et mõnel aastal toob igaüks ühe ehte oma kodust või kaunistage kuusk igal aastal erinevate värvide ja temaatikaga.
Küünlad
Külmal ja pimedal talveajal on küünalde põletamine kohe kuidagi eriliselt hubane ja idülliline. Küünlavalgus mõjub rahustavalt ning soojendavalt. Seega miks mitte tuua küünlaid ka töökeskkonda ja nautida õdusust ka kontoris. Jõuluhõngu saab lisada erinevate küünlaaluste ja -jalgade ning dekoratsioonidega. Veelgi mõnusama ja pühademeeleolus õhkkonna loovad kaneeli-, õuna- ja vürtsi lõhnaga küünlad.
Jõulutuled
Ajal, mil läheb õues juba varakult pimedaks, on siseruumi valgustamine eriti oluline. Tavapäraselt on aga kontorite valgustus külm ja kliiniline. See väsitab kiiremini silmi ja ka vaimu. Igasugune soe ja hubane valgus mõjub alati rahustavalt ning meeli avavalt. Eriti oluline on õige töökeskkond aga mistahes tüüpi loovate ülesannete täitmisel. Erinevad jõulutuled ja valgusketid on head sisekujunduselemendid andmaks edasi pühade emotsiooni ja meeleolu ning loovad õdusa keskkonna.
Väikesed žestid ja traditsioonid
Üllata oma kolleege mõnel päeval väikeste meenetega ja jäta nende laua nurgale mõni komm või mandariin. Sellised väikesed žestid mõjuvad südantsoojendavalt ning toovad kindlasti naeratuse näole. Võite teha ka meeskonnas kokkuleppe, et jõulukuul näiteks igal esmaspäeval “käivad päkapikud”. Juba mõne euro suurusest ühiskassast piisab, et soetada kontorisse mõningaid pisemaid meeneid.
Meeskondlikud tegevused
Võtke oma kollektiiviga ette toredaid ühistegevusi. Näiteks 15-20 minutilised venitused ja ringutused. See on istuva iseloomuga töö puhul tervisest lähtudes lausa kohustuslik. Ühine kuuse ja kontori kaunistamine on samuti positiivseid emotsioone loov tegevus. Kööginurgaga kontoris küpsetage mõne reede hommikul piparkooke või ahju puudumisel näiteks hoopis kaunistage piparkooke. Sõltuvalt ettevõtte tegevusvaldkonnast, on tavaliselt jõuluaeg ikka rahulikuma graafikuga. Kõik sellised meeskonnategevused on aluseks headele suhetele ja pingevabale õhkkonnale töökohas.